כינים – דרכים טבעיות ובריאות לטיפול ולמניעה – הילה אפללו – חיים אורגניים

לכינים, כמו ליתושים, יש משיכה לריח של אנשים מסוימים ולאנשים אלה יש נטייה להידבק בכינים, בתור ילדים היה להם מאד קשה להיפטר מהטפילים מוצצי הדם ולחלקם, גם כמבוגרים, הסיכוי להידבק גבוה הרבה יותר. בעבר היה מקובל לחשוב שכינים מעדיפות ראשים מלוכלכים וילדים מוזנחים אבל היום ידוע שכינים מעדיפות ראשים נקיים דווקא. הכינים אינן מקפצות מראש לראש ואינן מרחפות באוויר, יש צורך במגע ישיר של ראש בראש (אחת הסיבות שילדים נדבקים כל-כך הרבה) הן עוברות ממשענת של כיסא, או ספה, במברשת שיער, מגבת וכו'

לכן חשוב אחרי הטיפול בכינים לטפל גם ברהיטים ובמצעים. בעבר היו מרתיחים ומוסיפים חומרים מחטאים, היום אנחנו מבינים שכינה מתקיימת ממציצת דם ולכן לא יכולה לשרוד יותר מכמה ימים ללא פונדקאי חי. לכן אריזה של המצעים המגבות, מברשת השיער וכו' בשקית גדולה ואטומה למשך כ4 ימים, יחסלו את הכינים ואז ניתן יהיה לכבס אותם עם שאר הבגדים בכביסה רגילה. לגבי מסרקים חשוב להרתיח במים ולנקות היטב כי הם יכולים לאסוף ביצי כינים במהלך הסירוק ואלה יכולות לבקוע בהמשך ולהדביק אותנו שוב. ולגבי רהיטים צריך לשאוב ביסודיות עם שואב אבק.

אז איך נפטרים מהן?
הטיפול המומלץ ביותר הוא טיפול בעזרת שמן עץ התה. רצוי להשתמש בשמן עץ התה האוסטרלי שבשל חריפותו ועצמת פעילותו משמיד את הכינים וכן את הביצים. את שמן עץ התה אסור למרוח ישירות על השיער או על העור בגלל עוצמתו ולכן נדלל אותו : בשמן בסיס (כמו שמן שקדים מכבישה קרה) או בשמפו/מרכך רגיל, מסיכה לשיער, או בקרם לחות לשיער (ללא שטיפה). מוסיפים לכל כף קרם/שמן 2 טיפות שמן עץ התה ומורחים בנדיבות את כל השיער והקרקפת. אחרי 10-20 דקות מסרקים במסרק כינים צפוף. יש להמשיך ולחזור על התהליך פעם ביומיים למשך כשבוע.

שימוש במסרק הכינים : Assy 2000. זהו מסרק סמיך במיוחד מפלדת על חלד שנמצא כיעיל יותר מכל המסרקים האחרים. הוא אמנם יקר מאד יחסית לאחרים אבל הוא מחזיק לאורך זמן ואין לו תחליף. המסרק פולה את הכינים והביצים בקלות וביעילות ומשאיר ראש נקי נקי. לכינים ולביצי הכינים (שממילא לא מושפעות מתכשירים כימיים) מומלץ למרוח על השיער מרכך רגיל או מסיכה לשיער שיסייעו לפתיחת הקשרים ופשוט לסרק טוב טוב את השיער, כל ערב במשך מספר ימים וזה הכל!

צ'יק-צ'ק – הוא תכשיר טבעי המורכב משמן קוקוס, שמן אניס, שמן ילאנג-ילאנג, ואלכוהול. זה אחד המוצרים הבודדים שניתן למרוח על ראשים של ילדים קטנים (מעל גיל שנתיים אני חושבת) בכל מקרה יש לקרוא את ההוראות לפני השימוש.

אפשרות נוספת היא תערובת של חומץ תפוחים ושמן זית ביחס של 1:1. יש למרוח היטב, לעטוף את השיער בשקית או כובע אמבטיה למשך לפחות שעה, ולסרק עם מסרק כינים ואח"כ לחפוף. גם את התהליך הזה צריך לבצע פעם ביומיים למשך שבוע.

תערובת של שמן זית ושמן ארומטי רוזמרין: טיפת רוזמרין אחת על כל כפית של שמן זית. לערבב את השמנים ולמרוח על השיער והקרקפת, לעטוף את הראש בשקית או כובע אמבטיה למשך 10 דקות ולסרק עם מסרק כינים. השמן ממיס את הדבק והכינים והביצים מוסרות מהראש בקלות. גם את התהליך הזה צריך לבצע פעם ביומיים למשך שבוע.

איך מונעים הידבקות?
שמן רוזמרין הוא היעיל ביותר למניעת ההידבקות.
ניתן לשים בבקבוקון קטן שמן זית או שמן שקדים מכבישה קרה ולהוסיף כמה טיפות של שמן רוזמרין (טיפה רוזמרין לכפית שמן) ולמרוח טיפה מאחורי האוזניים ובעורף לפני שיוצאים לגן או לבית הספר.

אפשר להכין שמן רוזמרין לבד: מכניסים בצנצנת המון עלי רוזמרין ומכסים בשמן זית ביחס של 1:1 לשמור בשמש כשבועיים לסנן ולשמור במקום חשוך (אפשר במקרר)
פחות חריף ויותר ידידותי.

אפשר להכין שמפו רוזמרין – מכניסים ענפים של רוזמרין לשמפו רגיל, משאירים כשבועיים (לא בשמש) ואח"כ משתמשים כרגיל , לא צריך להוציא את הענפים ורצוי לא להשתמש במרכך אח"כ לשמירת האפקט.

הילה אפללו
חיים אורגניים
http://www.organiclife.co.il/

החנות שלנו