על דרך המשי ההיסטורית, דרך מסחר עתיקה  אשר חברה בין אסיה לארופה רובנו שמענו,
אך ישנה דרך מסחר עתיקה נוספת, קסומה וחשובה לא פחות אשר חיברה בין הים הבלטי למצרים הנקראת דרך הענברים.

שרשרצ ענברים לתינוק

חשיבותה של דרך הענברים

דרך מסחר בימי קדם שמשה, מעבר להעברת סחורות כמובן, ערוץ להעברת מידע, ידע, רעיונות, פיתוחים תכנולוגיים, הכרת תרבויות ומנהגים שונים, אנשים, שפות, ריחות וטעמים וקשרה בין מרכזי ההתיישבות הגדולים והמתקדמים יותר לקטנים והמפותחים פחות.
ישנן עדויות לתפוצת ענברים עוד מהתקופה הניאוליטית, אך דרך הענברים עצמה החלה לתפקד בצורה מובנית וקבועה בתקופה הקלטית ובתקופת האמרפיה הרומית, היתה בשיא תפארתה ונפרשה מלטביה של ימינו ועד לסוריה של ימינו.

הזהב הבלטי

ענברים רבים זרמו עם שיירות המסחר, אך רב הענברים הבלטים נשארו בצד הארופאי של האמפריה הרומית בשל אהבתם והערכתם הגדולה לתכונותיו וסגולותיו של הקסם הטבעי והנפלא הזה – הענבר. נמצאו לא מעט ענברים גם דרומה משם בהמשך תוואי דרך הענברים. תכשיט החזה המרשים של פרעה תות ענח' אמון משובץ בלא מעט ענברים בלטיים וכן נמצאו שפע ענברים כחלק מהרכוש אשר נקבר יחד עם המלכים בקברי מלכים עתיקים בסוריה.
בתקופת האמפריה הרומית רכשו אהבה גדולה לענברים והם נחשבו אוצר בעל ערך רב, כינויים כמו "דמעות השמש" ו "זהב בלטי" מעידים על כך. דרך מסחר עתיקה חיברה בין החופים של הים הבלטי, לצפון איטליה של ימינו. המסע מלטביה לאקוויליה שבצפון איטליה, אליה הובילה הדרך, ערך כחודשיים ברגל או ברכיבה על סוסים. כתבים רומיים מהמאה השלישית לספירה מעידים על מסעות צפונה המיועדים להשגת ענברים עבור אוצר האמפריה.
בשל ערכו הרב, שימש הענבר כמטבע עבור מסחר יחד עם סחורת אחרות אשר נחשבו כבעלות ערך רב כמו פרוות, צמר, דבש ושעווה.

למרות שעם חלוף השנים והדורות דרך הענברים העתיקה נזנחה ונשכחה, אם עוקבים אחרי התוואי שלה ניתן לבקר בכפרים ועיירות בהם מורשת הענברים והאהבה אליהם עדיין קיימת ונוכחת.

שרשרת ענבר בלטי מקורי אמיתי