איך נוצר הענבר ומה משפיע על הגוון שלו?

הענבר הינו שרף עצים, מחטניים בעיקר, אשר טפטף אל הקרקע, התקשה והתגבש, כוסה על ידי אדמה וחומרים אורגניים ובמשך אלפי שנים בתנאים מתאימים, התאבן והפך לענבר.
לעיתים חומרים אורגניים ומינרלים שהיו בקרקע בקרבת השרף התערבבו איתו בתהליך ההתאבנות והם שהשפיעו על הגוון הסופי שלו.
לרוב חומרים אלו היו רק אלמנט שהשפיע על הגוון הסופי, אך לעיתים בתהליך ההתאבנות נכלאו בשרף חרקים וחלקי צמחים שלמים והתאבנו בתוכו ליצירת ענברים מיוחדים המכילים בתוכם הפתעה מרתקת מתקופה קדומה.

באילו גוונים הענברים מגיעים, מה הגוון הכי נפוץ ואיזה הכי נדיר?

לענברים פלטת גוונים טבעיים משגעת הנפרסת מהגוונים החמים, המוכרים יותר – גווני הצהוב, דבש וקוניאק עמוק, דרך גוונים קרים ופחות נפוצים כגון ירוק וכחול ועד גווני יין אדום עמוק, כמעט שחור ומהצד השני, לבן מגוון.
שרשרשת ענבר לתינוק זה באמת עובד

ענברים בגווני דבש וגווני צהוב

גווני הדבש והצהוב הם הגוונים הנפוצים ביותר של הענבר, ובעצם ה"טהורים" ביותר והקרובים ביותר לגוון המקורי של שרף העץ. בתהליך ההתאבנות לא התערבבו בתוכם אלמנטים אורגניים או מינרליים אחרים ולכן הגוון הטבעי של השרף נשמר.
גוונים אלו מהווים כשני שליש מהענברים אשר מצויים בעולם.
איך שרשרת ענברים עוזרת

ענברים בגוון דובדבן ושחור

השרף אשר ממנו נוצרו ענברים בגוון דובדבן עמוק, יין אדום עמוק או כמעט שחור מכיל בתוכו ומושפע מחלקי העץ שממנו נוצר הענבר ומחלקי צמחים אחרים אשר היו בסביבתו.
במבט מהיר קל להתבלבל בין ענבר שחור לג'ט שחור. ג'ט שחור גם הוא מאובן בגוון דומה מאד לזה של הענבר – שחור עמוק, אשר בדומה לענבר, גם הוא בעל מוליכות חשמלית.
בניגוד לענבר השחור שמקורו בשרף עצים אשר בתהליך ההתאבנות התערבבו בו אלמנטים אורגניים נוספים, מקור הג'ט הוא בפחם מאובן, ז"א רק עץ וצמחים מאובנים, ללא שרף.
איך ניתן להבדיל בינהם? כשנחזיק את הענבר השחור מול האור, האור יחדור דרכו והענבר יקבל גוון שונה – אדום עמוק, כחלחל ואפילו חום. הג'ט לא יעביר אור דרכו.
בנוסף, אם נבצע את תהליך בדיקת מקוריות הענברים, תהליך הרסני יש לציין, אותה בדיקה אשר תוכלו למצוא במאמר שלנו איך בודקים אם הענברים מקוריים או שהם חיקוי בה מחממים מחט בלהבה ודוקרים איתה את הענבר, ענבר אמיתי יפיץ ריח שרף עצים בעוד ג'ט יפיץ ריח פחם. כדאי אולי לציין כאן, אם אנחנו כבר מזכירים את הבדיקה, כי חיקוי של ענברים יפיץ ריח פלסטיק והמחט תעבור דרכו בקלות.
ענברים בגוון דובדבן עמוק, יין אדום עמוק או כמעט שחור מהווים כחמישה עשר אחוז מהענברים אשר נכרים בעולם.
מה זה שרשרת ענברים לתינוקות

ענבר בגווני ירוק

ענברים בגווני הירוק מהווים כשני אחוזים מהענברים הנכרים ומקורם בעיקר ברפוליקה הדומיניקנית. מחיר הענברים הירוקים עולה ככל שגוון הירוק חזק יותר. ענברים בעלי גוון ירוק חיוור או צהוב-ירוק הינם זולים יותר.
חימום מבוקר יוציא מהענבר הירוק את הטוב שבו. הוא יהפוך את גוון הענבר הירוק למרהיב יותר והענבר יהפוך שקוף יותר וכך ערך הענבר יעלה.
אנחנו כמובן, ממש, לא ממליצים לנסות את זה לבד בבית – במידה ואכן יש בידכם ענבר ירוק.

ענברים בגווני לבן

הענברים הלבנים נדירים ביותר ומהווים בין אחוז לאחוז וחצי מהענברים הנכרים בעולם. הם בעלי מרקם גוונים ייחודי ומרשים הנראה לעיתים כמו שיש ויכול להכיל בתוכו אפור, דבש, גווני כחול אשר יחד יוצרים טקסטורה ייחודית ומרתקת לכל ענבר וענבר.
בשל המרקם והיופי הייחודי של ענברים לבנים, אשר מכונים לעיתים – לבן מלכותי, הם בדרך כלל אינם מעובדים ומושארים בצורה וביופי הטבעי שלהם.

ענבר אדום

השני בנדירותו הוא הענבר האדום. רק אחד מכל 200,000 ענברים הנמצאים ברחבי העולם הוא ענבר אדום.
הגוון האדום שלו מאד ייחודי, עשיר ומובהק. ענברים אלו נמכרים במחירים גבוהים מאד לגרם.

ענבר כחול

הנדיר ביותר מבין גווני הענבר וחדש יחסית בתעשיית אבני החן. הגוון הכחול הוא טריקי, ורק בתאורה מסויימת יציג את עצמו.
באור רגיל, אור שמש, יראה הענבר הכחול כענבר בצבע הנפוץ – דבש צהבהב.
מתחת תאורת פלורסנט הוא יחשוף גוון כחול מרהיב, עוצר נשימה. בדומה למינים של פטריות, מדוזות וחרקים שונים, הענבר הכחול מכיל בתוכו חלקיקי פלורסנטים המגיבים לאור מסויים והם אלו שמעניקים לו את המראה המשגע.
בדומה לענבר הירוק, גם הענבר הכחול מקורו בעיקר ברפובליקה הדומיניקנית.

האם הגוון משפיע על הסגולות של הענבר?

קיימות הרבה מאוד תאוריות בשוק לגבי הגוונים השונים והסגולות המייוחסות לכל גוון וגוון.
אנחנו מודעים לתיאוריות האלו ומכבדים אותן, אך בכל השנים הרבות בהן אנו מוכרים ענברים ועונדים אותם בעצמנו, לא חשנו הבדל משמעותי בעוצמות של הגוונים השונים. כל הגוונים עוצמתיים מבחינה אנרגטית ומבחינת יכולות הריפוי שלהם מה שכן, בתקופות שונות בחיים ייתכן ותרגישו צורך להחליף את הגוון ולדייק את האנרגייה.
אני לדוגמא ענדתי במשך שנים מחרוזת בגוון דבש. היתה תקופה שבה המחרוזת המגוונת – הקרמל התאימה לי יותר, ומאז שהבאנו את מחרוזת הדובדבן עם האבנים העגולות למבוגרים, אני עונדת רק אותה ומרגישה שהיא הכי מדוייקת ועוצמתית עבורי.

אוקיי, אבל בכל זאת, באיזה גוון כדאי לי לבחור?

זאת שאלה שאנחנו מקבלים הרבה מאד מלקוחות.
כשהלקוחות מגיעים אלינו לסטודיו, מביטים על כל מגוון המחרוזות וכן, אנחנו יודעים שלא קל לבחור מתוך מגוון הצבעים המשגע הזה, שמנו לב שהמחרוזת הראשונה שאותה מרימים, גם אם היה תהליך קצר של התלבטות ובעיקר אם היה תהליך ארוך, ברב המקרים, זו תהיה המחרוזת שאותה יבחרו.
עם ילדים, ועם תינוקות זה עוד יותר מדליק. אני כל כך אוהבת להסתכל עליהם בתהליך. הם כל כך מחוברים אנרגטית, כל כך טהורים ומדוייקים שאצלם אין התלבטות. ילדים מסתכלים לרגע ומיד בוחרים את המחרוזת שלהם. תינוקות פשוט תופסים אותה באחיזת התינוק הבלתי מתפשרת שלהם וקובעים עובדה.
לפעמים האמא מתערבת ומנסה להתלבט, בשביל הכיף – מה, תנו להנות קצת, רק הגענו! אך ברוב המקרים וכך נכון לדעתנו לעשות, בסופו של דבר יבחרו במחרוזת הספציפית אותה בחר התינוק.
ברכישה באתר, בה אין מגע בלתי אמצעי עם המחרוזות, ההמלצה שלנו היא בעיקר אסטטית:
איזה גוון יתאים לתינוק שלך. האם הוא בעל עור כהה או בהיר?
וכן, מה הטמפרמנט שלו: האם הוא רגוע או אנרגטי?
לילדים אנרגטיים יכולות להתאים המחרוזות המגוונות: קרמל או נוגט. לילדים עם אופי מחרוזת בגוון דובדבן יכולה להתאים.
עם מחרוזות הענברים בגוון דבש אי אפשר לטעות. זהו הגוון הנפוץ והמוכר, יש בו הרבה שקט, רוגע ויציבות ואצל מבוגרים הוא משתלב בקלות עם תכשיטים אחרים ובעיקר עם תכשיטי זהב.
במחרוזות השמש יש הרבה אור. הן מחזיקות אותו בתוכן גם אחרי שהשמש שוקעת. יש בהן הרבה קלילות ואושר.

עדיין מתלבטים? אנחנו כאן לעזור בכיף.
כתבו לנו עכשיו כאן בצ'אט, או צרו איתנו קשר במהלך היום כאן.

חשוב – אנא הקפידו על שימוש נכון, בטוח ואחראי בשרשרת הענברים של ילדיכם ושלכם.
יש לענוד את שרשרת ענברים אך ורק בהשגחת מבוגר.
אין לענוד את שרשרת הענברים ללא השגחת מבוגר.
יש להסיר את שרשרת הענברים לפני השינה.
אין לענוד בשום אופן את שרשרת הענברים על הקרסול או על שורש כף היד ואין לאפשר לעיסה של השרשרת.
שימו לב, כל המידע הכתוב באתר אינו בגדר המלצה רפואית ויש להתייעץ ברופא מומחה במידת הצורך לשאלות רפואיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *